O nás a o co usilujeme

Cílem snažení našeho malého kolektivu je spravovat olomoucká pohřebiště jako důstojná místa posledního spočinutí našich předků. Každá významná událost 20. století od 1. světové války, přes rozpad Rakousko-Uherska, 2.světovou válku, poválečné vyhánění Němců, únor 1948 s následnou emigrací, srpen 1968 s opětovnou emigrační vlnou, sametová revoluce 1989, covidová pandemie 2020, je na pohřebištích zapsána.
Hřbitovy města Olomouce jsou také především místem, kde vzpomínáme na naše rodiče, přátele, kamarády, na všechny ty, kteří jsou drazí našemu srdci a se kterými jsme tajemným způsobem spojeni, i když už je nemůžeme obejmout, políbit a cítit jejich vůni. Pro mnohé z nás je hřbitov také místem, kam si chodí uvědomit pomíjivost dnešního uspěchaného života. Zklidnit se, užít si ticha a krásy přírody, kterou se snažíme pouze mírně udržovat, aby zde byla viditelná rozmanitost a nápaditost přírody. Podvědomě se připravujeme na to, že tu jednou také spočineme po boku těch, které jsme znali, a už vůbec nebude záležet na tom, kdo byl bohatší, chytřejší, krásnější, oblíbenější.
Všechny pomíjivé věci ztratí svou hodnotu a možná někde vzadu nám bude znít v hlavě a srdci otázka: Jsem připraven na smrt? Jde se naučit umění šťastné smrti? Odpověď na tyto otázky neznáme, ale víme, jak moc je důležitý rituál rozloučení a smíření s tím, kdo nás opustil. Rádi vám poradíme, jaké jsou možnosti rozloučit se s našimi blízkými a prožít bolest tak, abychom mohli dál každý den obdivovat a radovat se z krásy a rozmanitosti života na zemi.
Děkujeme, že nám v tom pomáháte.

Kolektiv Hřbitovů města Olomouce, příspěvkové organizace

Vyhledávání